LANE BRYANT MADOS IMPERIJA

Mergaitė iš Kauno pakeitusi mados pasaulį

Noriu pasidalinti dar vienos asmenybės istorija,žydės kilusios iš Lietuvos, Kauno, kuri padarė revoliuciją mados sferoje.

Istoriją man papasakojo jos giminės nariai kuriuos turėjau garbės nuvežti į jiems nežinomą, gimtajį Lėjos miestą.

Lena Himmelstein (tikras vardas Lėja, pakeistas migracinės tarnybos atvykus į New York registravimo metu) gimė 1877m.Lietuvoje, Kaune, kaip taisyklė dokumentuose nurodoma Russia, nes Kaunas buvo Rusijos Imperijos dalis.

Ji gimė žydų batsiuvio ir muzikantės šeimoje, tačiau tragiško nutikimo metu abu tėvai žuvo ir Lėja (Lena)liko našlaite. Ją augino seneliai kurie Kaune turėjo parduotuvėlių tinklą.

Paskatinta savo senelio ji gauna pinigų ir kartu su seserimi patraukia i Valstijas ieškoti laimės.

Valstijose ji įsikuria 1895m.Pirmasis darbas siuvimo fabrike už 1 USD per savaitę suteikia jai idėjų būsimajam verslui.

1899m. ji susipažįsta su juvelyru žydu iš Rusijos Imperijos ir susituokia.Vos gimus jų sūnui Rafailui vyras netikėtai miršta.

Lena(Lėja) pradeda siūti apatinį trikotažą ir naktinius moterims, kurios skirtingai nuo priimtų grožio etalonų buvo vadinamos apkūniomis, angliškai „chubby”; .Pati Lėja buvo apvalesnių formų ir visada kentėjo nuo patyčių jos adresu. Valstijose ji pamatė,kad moterims, kurios nėra lieknos figūros yra didelė problema rasti tinkamų drabužių. Nuėjus į banką atsidaryti savo pirmąją sąskaitą nutinka tai,kas ir sutvėrė mados imperiją
LANE BRYANT, darbuotoja pildžiusi dokumentus vietoj jos amerikietiškojo vardo Lena
įrašo …Lane.

Būtent tai ir pasufleravo jai mados namų pavadinimą. Ji pradėjo siūti žaibiškai išpopuliarėjusius( negliže ) stiliaus permatomus naktinus ir šilkines sukneles. 

Kita didelė problema buvo drabužiai nėščiosioms ,dažniausiai jie buvo jokie, elementarus kaip maišas atrodantis drabužis su kuriuo pačioms nėštukėms buvo nemalonu rodytis. Tą problemą ji pati turėjo laukdamasi Rafailo.

Sukūrus liniją nėščiosioms išaušo jos šlovės valanda.

XIXa. nėščiosios neturėdamos galimybės gražiai apsirengti ir neatrodyti kaip su maišu rinkdavosi būti namuose iki nėštumo pabaigos, tačiau išaušo metas tai pakeisti.

1909m. ji sukuria antrą santuoką su Albert Malsin ir jis tampa jos korporacijos vadovu, susilaukia 2 vaikų, Lena buvo atsakinga už dizainą ir kurybą o visą verslo pusę tvarkė vyras.

Pirmųjų Lėjos drabužių nuotraukų skirtų nėščiosioms nesutiko publikuoti nė vienas laikraštis ir žurnalas nes… per daug radikalu ir šokiruoja,moterys negali TAIP atrodyti. Tačiau teigiamą atsakymą davė vienintelis NEW YORK HERALD išspausdino reklamą-VISKĄ ką turėjo pagaminę po šios reklamos išpardavė per vieną dieną.

Supratę, kad lengvų kelių nebus kartu su vyru nutaria išleisti specialų žurnalą skirtą būtent drabužių užsakymams. Ir vėl sėkmė.

Tačiau tikroji sėkmė atėjo 1916m. JAV nebuvo nė vieno dizainerio ar drabužių linijos skirtos curvy, chubby stiliaus + size motermis. Apskritai nieko.

Šventa vieta tuščia nebūna ir Lėja pati žinodama visas problemas su kuriom susidurdavo tokias figūras turinčios moterys išleido specialią mados liniją. Beveik 5000 klienčių per vieną savaitę atėjo pas Leną ir jau tais metais pasiekta rekordinė 1mln.USD apyvarta.

1923m. Plus Size linija dominuoja rinkoje ir apyvarta viršija kosminę 5 mln.USD sumą . Moterys naktinmis stovėdavo eilėse prie parduotuvės.Jos parduotuvė įsikūrė ne bet kur o 5th Avenue.

Pati kilus iš žydų šeimos ir nebūdama turtinga ir patyrusi vargą Lena(Lėja) be galo rūpinosi savo 35000+darbuotojų. Sukūrė spec.fondą,davė akcijų, naujovė rinkoje buvo įmonės sąskaita apmokėtas gyvybės ir sveikatos draudimai, dosnios išmokos motinystės ir vaiko gimimo proga ją pavertė ne tik verslo, bet ir visų moterų ikona. Dosniai aukojo vargšams, rėmė žydų bendruomenę.

Klientai netekę savo drabužių dėl gaisro ar kitos stichinės nelaimės NEMOKAMAI gaudavo visus drabužius jos sąskaita. Po tragiško gaisro 1947m.Texas valst. ji nuo galvos iki kojų aprengė nemokamai beveik 100 klientų.

Lena mirė 1951m.jos palikimas 820 parduotuvių visose Valstijose .

Malsin šeimos nariai viešėjo Lietuvoje ir vedė derybas su dideliais mūsų prekybos centrais ir žaidėjais dėl atstovavimo mūsų šalyje.

Kaip pasakė p J.Malsin „Mes privalome vienu ar kitu būdu čia būti,tai būtų neteisinga jos atžvilgiu. Ji būtu to norėjusi”.

Panašios istorijos

LANE BRYANT MADOS IMPERIJA

Lena Himmelstein (tikras vardas Lėja, pakeistas migracinės tarnybos atvykus į New York registravimo metu) gimė 1877m.Lietuvoje, Kaune, kaip taisyklė dokumentuose nurodoma Russia, nes Kaunas buvo Rusijos Imperijos dalis.

BALETO PRINCESĖ IŠ VILNIAUS

Musye Miryaml Daykhes – 1921m.02.22 Vilnius -Miriam Musia Daiches. Daichesų šeima į Vilnių atsikėlė iš dab.Baltarusijos Škidlo miestelio 1923m.ir apsigyveno dab.Šv.Stepono g.15 -tuomet tai buvo mūrinis namas nr 17. Jis sugriautas per karą ir sovietmečiu pastatytas naujasis.